TYPOLOGIE PRACOVNÍCH KVALIT

Každý má své unikátní „pracovní DNA“, což jsou silné a slabé stránky v pracovní oblasti. Při konzultacích s klienty jsem si začala všímat, že lidé dělají na jiných pozicích, než by měli. Vytvořila jsem proto typologii, díky které umím určit, co je jedinečnost člověka. Typologie se skládá ze 3 kategorií:

Typologie podle postoje k plnění úkolů

1. typologie se zabývá postojem k plnění úkolů. V praxi to znamená, že zjistíš, jestli miluješ nové projekty, máš schopnost dotáhnout své plány do konce nebo jestli se dokážeš přizpůsobit novým podmínkám. 

Výsledkem jsou pak 3 typy:

A) ROZJÍŽDĚČ

B) DOTAHOVAČ

C) IMPROVIZÁTOR

Typologie podle způsobu využívání energie 

2. typologie určí způsob, jakým využíváš svou energii. V praxi to znamená, že víš, jak využíváš svou energii v práci, jestli se nadšeně vrháš do nových projektů nebo jestli ráda analyzuješ a zkoumáš praktičnost jednotlivých kroků ad.

Výsledkem jsou 4 typy:

A) PRŮKOPNÍK

B) TERAPEUT

C) VIZIONÁŘ

D) PRAGMATIK 

Typologie podle potřeby řádu nebo volnosti

3. typologie definuje potřebu řádu nebo volnosti. Možná je pro tebe kreativita nezbytná nebo jsi velmi zodpovědná a máš sklony k perfekcionismu. V této typologii se můžeš i otestovat zdarma v mém kvízu

Výsledkem jsou 3 typy:

A) ZAMĚSTNANEC

B) KREATIVEC 

C) LÍDR 

Jak to vypadá v praxi?

Přečti si příběh mé klientky Jarmily:

JARMILA JE TYP VIZIONÁŘE A IMPROVIZÁTORA, ALE VEDENÍ FIRMY JEJÍ NÁPADY NEOCEŇUJE

Jarmila změnila po 13 letech práci, protože už neměla kam růst a potřebovala změnu. V nové práci ale prvotní nadšení brzy opadlo. Její nápady a vize vedení vždycky smete ze stolu. Nebaví ji dělat rutinní úkoly, které postrádají smysl. Vlastně se dokola snaží vyhovět vedení a nacpat se do škatulek, aby byla prospěšná a nebyla za tu problémovou. Vidí, kam by mohla firma růst a kde má prostor pro zlepšení, ale nikdo ji pořádně nevnímá. Je proto demotivovaná a frustrovaná.

Jarmila je podle mé typologie VIZIONÁŘ A IMPROVIZÁTOR. Dokáže se rychle přizpůsobit novým podmínkám a má ráda změny. Dokáže fungovat v krizi, přinášet nové nápady a originální řešení. Umí se zorientovat v klíčových problémech dané společnosti. Ideální by pro ni byla práce nezávislé konzultantky, která radí firmám v krizových situacích.

Charakteristika jednotlivých typů

Rozjížděč

Rozjížděč je člověk, který miluje nové začátky a projekty. Na začátku má plno energie a nadšení, které ho pohání vpřed. S postupem času energie klesá. Rozjížděč vidí ve všem nové příležitosti a má ambice dosáhnout v životě mnoha věcí.

Dotahovač

Dotahovač je člověk, jehož největší kvalitou je vytrvalost. Umí dotahovat své plány do konce. Preferuje zaběhnuté projekty, v kterých se příliš věcí nemění, protože mu vyhovuje pevně daná struktura a plán.

Improvizátor

Improvizátor je člověk, který miluje změny a inovace. Umí se rychle přizpůsobit novým situacím a poradit si v chaosu. Dokáže improvizovat, rychle reagovat na změny a poradit si v krizových situacích.

Průkopník

Průkopník je energický a akční člověk, který se rád vrhá do věcí po hlavě a nechybí mu odvaha. Má vnitřní motor, který ho žene dopředu. Neumí stát na místě a čekat. Raději si věci vezme do svých rukou a drží nad nimi kontrolu.

Terapeut

Terapeut je člověk, který umí naslouchat druhým a jeho přirozeností je pomáhat lidem. Má dobrou intuici a empatii. Často sebe dává na poslední místo a má problém nastavovat si vlastní hranice, protože chce vyhovět všem.

Pragmatik

Pragmatik je člověk, který stojí nohama na zemi a je praktický. Dívá se na to, na kolik jsou konkrétní plány reálné a potřebuje věci měřit a počítat. Analyzuje a je spíše tabulkový typ.

Vizionář

Vizionář je intelektuálně zaměřený člověk, který má mnoho nápadů, snů, myšlenek a vizí. Vidí za roh a věří, že nic není nemožné. Jeho nápady nemusí mít konkrétní obrysy, protože se nesoustředí na jejich praktičnost, ale spíše na jejich budoucí potenciál.

Zaměstnanec

Typ Zaměstnance je člověk, který je velmi svědomitý a zodpovědný k práci. Často na sebe klade příliš vysoké nároky a má sklony k perfekcionismu a workoholismu. Jeho úkolem je stanovit si priority a nastavit si hranice, aby se vyhnul syndromu vyhoření.

Kreativec

Typ Kreativce je člověk s velkou potřebou volnosti a tvořivosti v práci. Umí najít  originální řešení problému a nesnáší, když ho někdo kontroluje, jak plní daný pracovní úkol. Vyčerpává ho stereotyp a rutina. Nerozděluje svůj den na práci a volný čas, proto by se měl naučit najít si způsob relaxu mimo jeho hlavní tvořivou činnost.

Lídr

Typ Lídra je člověk s přirozenou autoritou a schopností dosáhnout úspěchu. Má sebedisciplínu, a pokud pracuje pod někým, musí k němu cítit respekt. Pro Lídra je důležité, aby se rozhodoval sám, než aby mu někdo říkal, co má dělat. Jeho úkolem je naučit se vnímat jednotlivé kroky na cestě k úspěchů než jen samotný cíl.

Zaujala tě má typologie?

Chceš zjistit své silné stránky a také konkrétní typ pracovní pozice, která je pro tebe vhodná? 

 

 

Tak přesně pro tebe je služba

„Tvé pracovní DNA“.

 

Víc zjistíš tady: 

⬇️